Povratak u monolit
Monolitna konstrukcija fleš diskova nastala je iz potrebe za smanjivanjem fleš memorija. I to sabijanjem njihovih komponenti u manji i (teoretski) izdržljiviji silikonski čip. Takozvani monolit. U njegovoj izradi se odustalo od tradicionalnog formata integrisanog kola za NAND fleš.
I to je njegov ključni nedostatak. Makar što se data recovery-ja tiče.
Ukoliko je u pitanju gubljenje podataka zbog problema logičke prirode moguće je neispravnom monolitu pristupiti preko PC-3000 III portabla. Zatim se ulazi u postupak kloniranja podataka na ispravan disk, sektor po sektor.
Složena popravka monolita
Međutim, u slučaju složenih elektronskih kvarova na monolitu potrebno je sadržaj fleš diska očitati direktno preko pinova. Ovakvo spasavanje zahteva skup i invazivan rad koji oduzima mnogo vremena.
Narodski rečeno to znači ručno lemiti svaki kontakt pojedinačno po unapred definisanim pinout šemama. Kontakti/pinovi su mesta na monolitu preko kojih se prenose signali s podacima za čitanje. Šeme se preuzimaju iz baza podataka kompanija čije napredne softvere koristimo.
U želji da taj proces ubrza, HelpDisc je nabavio Ace Lab Spider board adapter koji nudi drugačiji način “vezivanja” pinova. Inženjeru je omogućeno da po signalima rasporedi iglice ovog adaptera, a softverski odredi preko koje iglice će se određeni signali prenositi.
Međutim ni upotreba najnovijih tehnologija ne garantuje uspeh spasavanja podataka sa monolita. To može biti mukotrpan, a opet uzaludan posao koji traje mesecima.
Slika 2: Pristup NAND flešu lemljenjem vodova
Slika 3: Pristup NAND flešu korišćenjem Spider board adaptera
Monolit nije pouzdan
Neupućenom oku svi USB uređaji izgledaju isto. Svi su jednako jeftini i praktični. Ali pokazalo se i nepouzdani, ako je čuvanje važnih informacija u pitanju. S tom razlikom što je, zbog mnogo težeg procesa spasavanja monolitski tip neprikladniji za skladištenje u slučajevima kad je bezbednost podataka prioritet.
Stoga preporučujemo da na fleš memoriju ovog tipa nikada ne čuvate podatke od vitalnog značaja.
Добро пожаловать в HelpDisc – лучшую службу восстановления данных для наших гостей из России
Добро пожаловать в HelpDisc – лучшую службу восстановления […]
Spasavanje podataka nakon 15 godina skladištenja
Nedavno smo podelili blog o hard disku koji […]
Višestruki povratnik
Godine 2012. problematični hard disk sleteo je na […]
Osamnaest godina spašavanja podataka: 43.000 uspešnih poslova
Danas imam zadovoljstvo da sa Vama podelim neverovatno […]
Slučaj (Ne Baš) Tvrdog Diska
Već gotovo dve decenije, savetujemo naše klijente o […]
Neotkriveni zločin obrnutih ploča
Svakodnevno spašavamo podatke sa hard diskova čija oštećenja, […]
Potrebno vam je spasavanje
podataka sa SSD uređaja?
Naši data recovery inženjeri za spasavanje podataka koriste najsavremenije softvere i pomoćne alate koje smo sami razvili u okviru brenda HddSurgery. Zato, ukoliko ste izgubili važne podatke, pozovite nas ili prijavite posao u Korisničkom servisu našeg sajta.